İçeriğe geç

NASIL MI MÜDÜR OLDUM? : Tayfun Pirpir

Merhabalar!

Biliyorsunuz ki günümüzde bir yerlere gelebilmek kolay değil. Hele ki birbirleriyle kıyasıya yarışan bir toplumdayken, sanırım 12-0 filan önde başlamanız gerekiyor. İçinizi karatmış gibi olmayayım, evet kolay olmadığından bahsediyorum fakat çabalayarak emek ederek zirveye ulaşabilirsiniz. Düşünsenize Şeyda Hanım tamamdır 2. mülakata filan gerek yok işe alındınız, ama boşverin kurumsal iletişimi siz artık CEO’sunuz! Bence hiç zevkli değil. Tabi bu konuyu bir ara yeniden tartışabiliriz.

Bir müddettir iş arama sürecimde birçok değerli yöneticimizle tanıştım. Fikirler edindim, Nasıl buralara geldiklerini ve benim nasıl bir yol izlemem gerektiğini danıştım. Tavsiyeler, öğütler aldım ve ‘’değerli hataları’’nı dinledim! Hepsi bana o kadar çok şey kattı ki… Ama bir şey fark ettim, hepsinin ortak bir noktası vardı; İNAT ETMEK. Evet komik gelebilir ama öyle. Kapıdan kovulanımı dersiniz, okulunu terkedenimi, ısrar edip üstüne reddedilip tekrar peşinden koşanımı neler neler.

Linkedin’ de isyankar arkadaşları görünce, onlarla da ara ara bu deneyimlerimi paylaşmak istedim. Evet hepimiz hata yaparak öğreneceğiz bu çetrefilli hayatı.

Ama bence azıcık tüyodan da bir şey olmaz diyor ve sözü yine inat edip kazanan değerli bir müdürümüz Tayfun Bey’e bırakıyorum. Sevgiler… 🙂

Tayfun Pirpir

Tui Magic Life/ İnsan Kaynakları Müdürü

Lise turizm otelcilik mezunuyum, mutfak bölümünden ama staj zamanlarında mutfakta hiç çalışmadım restoran kısmında Komi olarak çalıştım. Daha sonra housekeeping departmanında oda temizlemeye başladım. Turizmin her alanında elimden geldiği kadar bir şeyler öğrenmek ve gelişmek istiyordum.

 

 

 

 

 

Üniversite zamanında yine turizm otelcilik konaklama işletmeciliği mezunuyum. Ve yaz dönemlerinde 5 yıldızlı otellerde Komi ve garson olarak ve resepsiyonist olarak çalıştım.

Bir gün eğitim müdürü bana insan kaynaklarında çalışmalısınız insanlarla diyalogunuz çok iyi ve yönlendirme yeteneğiniz var dedi. Ben İK’ nin ne iş yaptığını tam olarak bilmiyordum. 2 gün sonra işi bıraktım çok düşündüm araştırdım ve 6 ay is bulamadım tecrübesizdim konulara hakim değildim. Bir gün 5 yıldızlı bir otelin ilanını gördüm insan kaynakları elemanı arıyorlardı. Başvurdum olmadı, otele gittim görüşmek istedim olmadı, yönetici ile tanışmak ve kendimi göstermek istedim olmadı, kabul etmediler defalarca aynı otele gittim konuşturmadılar.

Sonra yöneticiye bir şekilde ulaştım görüştüm ama kendisi tecrübeli alacağını seni alırsam sıkıntı olacağını birisini yetiştirecek zamanının olmadığını söyledi. Moral bozukluğu ile geri döndüm. Dönerken yarın yine geleceğim çünkü bana ihtiyacınız var çok çalışırım öğrenirim sizi rahatlatırım dedim güldü.

Ertesi gün yine geldim girişte güvenlikte ismim yazılı idi gelirse içeriye almayınız diye bütün moralim bozuldu hayalim yıkıldı. Son sınıf öğrencisiydim okula döndüm 15 gün sonra haber geldi gel görüşelim diye okulu son dönem yarıda bıraktım hemen gittim insan kaynakları olarak ise başladım

Bütün personeller beni tanıyordu isimden o sensin diye ziyarete gelmeye başladılar İK ofisine oryantasyon ise başlamadan bitmişti ☺ 1 yıl kadar çalıştım müdüründen bir şey öğrenemedim geç saatlere kadar kalıp araştırmalar yapıyor bir şeyler not alıyor ve çalışmalar yapıyordum.

O sene okulum yarım dönem uzadı bazı sınavlara giremedim. Antalya’dan bir otelden teklif aldım şef pozisyonunda zaten burada sezonluk çalışıyordum ve Antalya’ ya geçtim burada 2 yıl şef olarak çalıştıktan sonra çeşitli başarılar elde edince ve personellere sevilince mudur olarak 3 sene yeni görev aldım. Artık Antalya’da insan kaynakları Derneğinin üyesi ve aynı zamanda çeşitli görevlerde gönüllü çalışmalar yaptım. Zamanla başka Ötelerden çeşitli teklifler aldım yine birisini değerlendirmedim. Çevre her şeyden önemli, önemli olan da insan olabilmek tabii ki de şimdi Magic Life ailesinde direktör olarak görev yapmaktayım.

İnsan kaynakları Müdürü olarak yaptığım ilk mülakat, iş araştırdığım dönemde beni işe almayan mülakatta eleyen, başvurduğum işletmenin insan kaynakları müdürünün işlerinin yoğun olması sebebiyle benimle mülakat yapan eğitim müdürü idi. Nerden bilebilirdim ileride benimle mülakat yapan kişiyle rollerimizin değişeceğini. Unutmam imkânsızdır.

O zamanlar tabi ki de herkes de olduğu gibi hedeflerim vardı. Çıkabildiğim kadar üst kademeye çıkmam gerektiği düşünüyordum esasında düzenli ve sistemli çalısınca bir şekilde yükseliyor insan kendini geliştirmek durmamak lazım.

Geçtiğimiz yolları bir şekilde size ilettim. Gençlere tavsiyem ya da yeni mezunlara tavsiyem ilk planda islerini sahiplenmeliler ücret ikinci planda olmalı kendilerini geliştirip tecrübelerini arttırmalılar. Bu işi yapmak isteyen arkadaşlar gençler kendini bu bölümde ne kadar çok geliştirirlerse o kadar sağlam temeller oluşturulur. Herkesin bir hedefi olmalı hedefine ulaşsa bile yeni hedefler oluşturmalı. Turizmde ise mutlaka 1 yabancı dil bilinmelidir. Hepimiz üniversite de iken okul bitince direkt yönetici olacağımızı düşünmüşüzdür; ama gerçekte öyle olmadığı diplomayı aldıktan sonra belli olmaktadır. Hedefi olan her genç yetenek, hedefimiz olmuştur

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir