ASTROLOJİNİN BİLİMLE İMTİHANI

Bir gezegenin bizi bu denli etkileyebilmesi için öncelikle böyle bir kütlenin varlığına ihtiyacımız var. Gezegenlerin ve ayın kütle çekim kuvveti olduğu doğru, fakat bilin bakalım bu düşüncede ne eksik? Ebeniz! evet ebeniz. Doğduğunuz gece ebenizin kütle çekim kuvveti diğer tüm gezegenlerin toplam kuvvetinden misliyle daha fazlaydı. Bu durumda onu yok sayarak biraz haksızlık etmiyor muyuz? Peki Dünyanın dönme ekseni değişiyorken neden burçlarımız kaymıyor? 

Sevgili Babil o zamanlar gözle görülebilir 5 gezegeni biliyordu, benzettiği şekiller ve eksik bilgilerlerle kendine bir inanç sistemi yarattı. 1985 tarihinde bilim adamı Shawn Carlson’ın deneyi de astroloji saçmalığını kanıtlar niteliktedir. Üzgünüm ama hiç bir gök cismi sizin ikili ilişkilerinizi, geleceğinizi etkilemiyor. Hala içinizde bir nebze inanç olduğunu biliyorum. Forer/Barnum Etkisi  “Ama bu burçta yazılanlar aynen beni tarif ediyor” düşüncesidir. Diğer burç yorumlarını da açıp okuyun, mutlaka aralarında sizinle oturan özellikler keşfedeceksiniz.

Kimimiz bunu eğlence niyetiyle takip etse de, üzülerek söyleyebilirim ki bazı insan kaynakları işinize sadık olmayacağını düşündüğü burçtasınız diye size işe almayabiliyor. Veya kişi merkür retrosunu dikkate alarak o hafta ameliyat olmak istemeyebiliyor. Bu kadar bilim ve akademi dışı bir şeyken nasıl bu kadar tutuluyor dersiniz? İyi bir şeyler duymaya, bir şeye inanmaya ihtiyacımız var sanıyorum. Fakat biraz daha eleştirel düşünceye sizce de sahip olmamalı mı? Para en çok da bu yıl astrologların yüzünü güldürdü diyor, kayan yıldızlarınızla sizleri baş başa bırakıyorum.