HEALTH

Akbatı EczaneUzm. Dr. Cem Pehlevan – Yrd. Dr. Burcu Çetinkaya

İnfertiliteye sebep olan faktörlerden birisi de spermin yapısal özelliklerinin zayıf olmasıdır. Daha fazla meyve ve sebze tüketme, düşük stres, düzenli egzersiz, günlük vitamin, antioksidan alımı ve sigarayı bırakmak sperm kalitesini artıracaktır.
Prostat kanseri en sık görülen kanserlerden birisi! Prostat kanseri olasılığını azaltmak için; hayvansal yağlardan uzak durmak, soyalı, E vitamini, selenyum ve likopen içeren yiyecekler tüketmek gerekir.
Cinsel aktivite sırasında erkeğin ereksiyon olamaması veya ereksiyon halinin sürmemesi durumu sertleşme sorunu veya halk arasında bilinen adıyla iktidarsızlık olarak tanımlanır. Bu problem fiziksel ya da psikolojik başka bir hastalığın belirtisi veya sonucu olabilir.
Yenidoğan dönemi, cerrahi işlemin rahatlığı, çocukları idrar yolları enfeksiyonlarından korumasının yanı sıra, yara iyileşmesinin çabuk olması ve sünnet sonrası bakımın kolaylığı nedeniyle sünnet için en ideal dönem olarak kabuledilmektedir. Bunun yanı sıra genel olarak kabul gören görüş çocukların ruhsal açıdan etkilenmemesi için iki yaştan önce ya da altı yaşından sonra yapılmasıdır.
Öksürme, hapşırma gibi karın içi basıncının arttığı idrar kaçırma durumlarında kegel egzersizleri ve cerrahi müdahale gerektirirken, ani sıkışmayla birlikte idrar kaçırma durumlarında ilaç tedavisi yeterli olabilmektedir. Kadınlarda idrar kaçırmayı önlemek için kegel egzersizi genç yaştan itibaren yapılmalıdır.
Erken boşalma en sık rastlanan erkek cinsel işlev bozukluklarından olup, erişkin erkeklerin %20 – %30’unu etkilemektedir. Bu hastalığın tedavisinde çeşitli davranış terapileri, egsersizler, ilaç tedavileri ve çift terapileri uygulanmaktadır.
İlerleyen yaş ile beraber; tansiyon, şeker hastalığı, kalp ve damar hastalığı, çeşitli ilaçlar cinsel sağlığı olumsuz yönde etkileyebilir.
Masa başı çalışma sistemi insan vücudunda kasları zayıflatırken bir yandan boyun, sırt ve bel ağrılarına sebep olmaktadır. Doğru oturarak egzersiz yaptığınızda ağrılarınızı sonlandırabilirsiniz. Doğru oturma pozisyonu; bele en az yük binen pozisyondur. Bu pozisyon kalça ve dizin 90 derecede, bacakların nispeten ayrık olduğu konumdur. 
Koşmak, yalnızca formda kalmanızı ve mükemmel bir vücuda kavuşmanızı sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirmekten, kanserden korunmaya kadar sağlığınıza daha birçok fayda katıyor.